روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید

روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید آموزش کاشتن سبزه عید | آموزش تصویری کاشت انواع سبزه عید نوروز | سبزه فانتزی / سبزه عید با خاکشیر / آموزش کاشت انواع سبزه 96 | آموزش درست انواع سبزه های نوروز بـه همراه فیلم |

روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید

آموزش کاشتن سبزه عید | آموزش تصویری کاشت انواع سبزه عید نوروز

روش کاشت انواع سبزه به منظور عید نوروز

سبزه عید : روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید پهن “سفره‌ هفت ‌سین‌” یکی از آداب‌ و رسوم زیبا و کهن ما ایرانیـان‌ هست و انجام این کار انقدر درون باروهایمان ریشـه دوانده کـه اکثر افراد تصور مـی‌کنند اگر یک سفره هفت سین هرچند ساده نداشته باشند، روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید سال نو نخواهد شد!

انداختن سبزه عید هفت سین یکی از رسومات ویژه نوروز هست و به منظور تهیـه آن حتما از چند روز قبل از تحویل سال دست بـه کار شد. روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید به منظور کاشت سبزه عید  مـی‌توان از انواع بذرها و دانـه‌های خوراکی استفاده کرد اما مدت زمان خیساندن این بذر و دانـه‌ها و همچنین مدت زمان لازم به منظور جوانـه‌زدن آن‌ها متفاوت است.

براي کاشت سبزه عید از انواع مختلف بذر، مانند گندم، عدس، قره ماش، شاهي و تره‌تيزک مي‌توان استفاده کرد.

روش سبز سبزه عید

برای یک بشقاب از انواع سبزه، حدود پنجاه که تا صد گرم بذر دلخواه کافی است.
بذرها را حتما در آب خیس کنید.
بعد از یک شبانـه‏ روز کـه کاملا خیس خوردند، آنـها رایک پارچه مرطوب پیچیده و در بشقاب قرار دهید.
نباید بشقابی کـه این پارچه درون آن قرار دارد از آب پر شود فقط حتما مرتب پارچه را خیس کنید که تا رطوبت کافی بـه بذرها برسد.
در این مدت هر روز مقداری آب روی پارچه بریزید و بذرها را بـه وسیله پارچه از نور محافظت کنید.
اگر پاشیدنِ آب را فراموش کنید بذرها دچار مشکل شده و سبز نمـی‏‌شوند.
با وجود رطوبت کافی و تاریکی مطلق، بذرها بـه تدریج جوانـه مـی‏‌زنند.
وقتی بذرها جوانـه زدند آنـها را درون یک بشقاب گود ریخته و با دست پهن ‏کنید بـه طوری کـه روی هم انباشـه نشوند؛ اما باز هم به منظور مدت یک شبانـه‏ روز پارچه‏‌ای روی بشقاب بکشید، مقدار کمـی آب درون بشقاب بریزید و پارچه را خیس نگه ‏دارید.
روز بعد پارچه را برداشته و بشقاب را درون محل پر نور و آفتابی قرار دهید.
به تدریج سبزه‌ها سبز شده و رشد مـی‏‌کنند. روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید درون این مدت مرتب بـه آن‌ها آب ‏دهید.
هر بار درون موقع آبیـاری آب اضافه را کـه در زیر بشقاب جمع شده خالی کنید و آب تازه بـه آن بدهید.
سعی کنید درون کف بشقاب آب زیـاد جمع نشود زیرا موجب پوسیدگی سبزه‏‌ها مـی‏‌شود.
در مقابل نور آفتاب سبزه‏‌ها بـه سرعت رشد مـی‏کنند.

نکته: اگر بخواهید که تا سیزدهم نوروز یـا سیزده بدر سبزه عید را نگه دارید؛ بهتر هست اجازه ندهید کـه سبزه‏‌ها با سرعت زیـاد رشد کنند. به منظور اینکه سبزه بـه تدریج رشد کند مـی‌‏توان آن را درون محل خنک قرار داد. سرما از رشد سریع سبزه جلوگیری مـی‏‌کند.

آموزش کاشت انواع سبزه عید نوروز

روش سبز گندم

۱- ۱۲ روز مانده بـه عيد، يک ليوان گندم درون کاسه‌اي ريخته و به اندازه ۲ که تا ۳ بند انگشت روي آن آب مي‌ريزيم و تا ۲ روز صبر مي‌کنيم و طي اين مدت ۲ بار آب آن را عوض مي‌کنيم.

۲- وقتي گندم‌ها شروع بـه جوانـه زدن د، آب کاسه را خالي کرده و گندم‌ها را درون يک دستمال نخي مي‌ريزيم.

۳- سعي کنيد دستمال هميشـه مرطوب بماند.

۴- وقتي گندم‌ها شروع بـه ريشـه زدن د آن‌ها را بـه آرامي از درون دستمال خارج مي‌کنيم.

۵- درون ته ظرف مورد نظر، لايه‌اي از پنبه را پخش کرده و گندم ريشـه زده را درون آن ريخته و پخش مي‌کنيم.

۶- روي گندم‌ها را پارچه‌اي نخي انداخته و هر روز روي آن‌ها کمي آب اسپري مي‌کنيم که تا ساقه پيدا کند.

۷- وقتي ساقه نقره‌اي رنگ شد پارچه را از روي آن برداشته وظرف را درون زير نور و جاي خنک قرار داده، هر روز مقدار کمي آب درون حدي کـه مرطوب بماند روي آن‌ها اسپري مي‌کنيم.

روش سبزه خاکشیر

۱- ابتدا خاکشیر ۱ استکان بذر ۵ استکان اب لازم دارد را بـه مدت ۵ الی ۶ ساعت درون آب بگذارید که تا لعاب دهد.

۲- درون مرحله بعد سطح اتکا خود را با یک لایـه نازک پنبه بپوشانید و یک لایـه تنظیف روی آن بکشید.

سطح اتکا مـی تواند یک تخم مرغ پلاستکی یـا یک ماکت کروی یـا یک عروسک یـا هر چی کـه به نظرتون بشـه بـه عنوان سطح اتکا استفاده کرد.

اگر از تخم مرغ یـا ماکت کروی استفاده مـی کنید، یک سیم به منظور پایـه بـه آن وصل کنید.

۳- یک لایـه نازک خاکشیر روی سطح آماده شده بریزید.

۴- بـه مدت ۲ الی ۳ روز یک نایلون کـه در آن چند حفره ایجاد کرده اید روی کار بکشید مواظب باشید با سبزه درون تماس نباشند و سبزه را با آب پاش، آبیـاری کنید.

۵- بعد از اینکه سبزه ها جوانـه زدند، نایلون را بردارید و هر روز بـه سبزه خود آب دهید.

روش سبز ماش

۱- ابتدا ۱ لیوان ماش را درون کاسه‌ای بریزید و به اندازه ۲ بند انگشت آب روی آن‌ بریزید ، بعد از ۳-۴ روز ماش‌ها سفید مـیشوند و باید ماش ها را داخل پارچه نخی بریزید.

۲- بعد از ۲-۳ روز کـه ماش‌ها جوانـه زدند آن‌ها را درون ظرفی کـه از قبل ته آن لایـه‌ای از پنبه گذاشته‌اید بریزید و پخش کنید سپس روی ماش ها را با پارچه ای خیس بپوشانید ؛

۳- بعد از ۲ روز دستمال را از روی ماش‌ها بردارید و تا حدی کـه مرطوب بمانند روی آن‌ها آب اسپری کنید و در جایی نزدیک نور افتاب قرار دهید که تا کم کم رشد کنند.


نکته: بسته بـه نوع ماش زمان سبز شدن هم متفاوت مـیباشد ، با توجه بـه نکات گفته شده زمان را خودتان تخمـین بزنید ، درون تهیـه سبزه عید استفاده از ظروف سفالی و چینی نتیجه بهتری از ظروف پلاستیکی خواهد داد ، هرچه ضخامت پنبه کمتر باشد عمر سبزه بیشتر مـیشود ، آبی کـه در طی مراحل کشت سبزه عید استفاده مـیکنید آب ولرم باشد.

روش سبز شاهی

برای تهیـه این سبزه شما بـه بذر شاهی نیـاز دارید. این بذر لعاب بسیـار خوبی از خودش بعد مـیده کـه باعث چسبندگی زیـادش بـه سطوح مختلف مـیشـه.

گام اول شما به منظور تهیـه سبزه شاهی، خیسوندن بذر شاهی درون ظرفی با اندازه مناسب هست. بـه این دلیل کـه بذر با قرار گرفتن درون آب سه یـا چهار برابر سایز خودش لعاب بعد خواهد داد. بذر رو درون آب بخیسونید و بهش سه الی چهار ساعت زمان بدید که تا به حد کافی لعابدار بشـه.
توی این چهار ساعت شما وقت دارید که تا لوازم مورد نیـازتونو آماده کنید.

ظرف مورد نظرتون رو با آب کاملا خیس کنید . دلیل این کار قدم بعدی شما یعنی چسبوندن پنبه بـه ظرف مورد نظر هست. بـه این دلیل کـه ظرفتون اگه خشک باشـه پنبه رو بـه خودش نمـیگیره.

روش سبز خرما

دانـه خرما رو داخل يک دستمال نمدار بپيچيد و داخل پلاستيک زيپلاک بزاريد که تا ريشـه بده حدود ۲ هفته و نيم طول ميکشـه که تا ريشـه بده بعد داخل گلدونتون کهرو با خاک باغچه پر کرديد بکاريد ( ترجيحا خاک سبک باشـه) و روش يک لايه خاک بريزيد که تا زمان سبز شدن بذرها ،بستر کاشت هميشـه مرطوب باشـه واب را روي ان اسپره کنيد.پس از سبز شدن فاصله آبياري بتدريج افزايش دهيد وتا خاک خشک نشده آب ندهيد. بايد گياهتان را درمکاني با آفتاب ملايم ويا فيلتر شده مانند آفتاب پشت پرده توري قرار دهيد ويا گياه را بـه مکاني روشنتر با نورغير مستقيم منتقل نماييد.

روش کاشت سبزه ذرت

برای کاشت سبزه ذرت حتما حدود بیست روز قبل از عید دست بـه کار شوید.
برای چهار رو،ز ذرت را خیس کرده و هر روز آب آن را عوض کنید ولی جای ظرف را عوض نکنید که تا جوانـه بزند.
سپس ذرت‌ها را داخل دستمالی نخی ریخته و مرتب با آب اسپری کنید.
روی ذرت‌ها را با دستمال بپوشانید که تا مرطوب بماند و ذرت‌ها جوانـه بزنند.
وقتی ذرت‌ها سبز شدند، یک سبد را داخل تنگ گذاشته و ذرت‌ها را داخل سبد بریزید.
تنگ را پر از آب کرده بـه صورتیکه ذرت‌ها داخل آب باشند.
بعداز ده روز دانـه‌ها ریشـه داده و سبز مـی‌شود. مـی‌توانید داخل تنگ ماهی انداخته و برای عید یک سبزه ذرت زیبا با تنگ ماهی داشته باشید.

روش کاشت سبزه پرتقال

۱- سعی کنید کـه یک پرتقال هسته‌دار را به منظور این کار انتخاب کنید. بعضی از پرتقال‌ها از جمله پرتقال ناول هسته‌های کمـی دارند. توجه داشته باشید کـه از هسته‌های لکه‌دار استفاده نکنید و اجازه ندهید کـه هسته‌ها درون طول فرآیند خشک شوند.

۲- با انگشتانتان کاملا هسته‌ها را زیر آب بشوئید. سعی کنید کـه هیچ پالپی درون مـیان هسته‌ها باقی نماند و مراقب باشید کـه هسته‌ها آسیب نبینند.

۳- خیساندن هسته‌ها درون لیوان آب بـه مدت یک شب. نیـازی نیست کـه روی لیوان را بپوشانید.
توجه کنید کـه باید هسته ها را درون آب ولرم بگذارید.

۴- قرارهسته‌ها درون یک حوله کاغذی مرطوب. هسته‌ها مـی‌بایست کاملا بـه واسطه حوله مرطوب محصور شوند.
برای درست سبزه عید با هسته پرتقال و لیمو شما حتما همواره سعی کنید کـه هسته‌ها را مرطوب نگه دارید. درون صورتی کـه هسته‌ها خشک شوند دیگر جوانـه نخواهند زد.

۵- قرار هسته‌ها درون یک پاکت پلاستیکی. کیسه پلاستیکی باعث مـی‌شود کـه رطوبت هسته‌ها حفظ شود. البته اجازه تبادل هوا را هم بدهید. با این کار شما اساساً یک گلخانـه کوچک را به منظور هسته‌های خود بـه وجود آورده‌اید و این هم یکی دیگر از مراحل درست سبزه عید با هسته پرتقال و لیمو است.

۶- هسته‌های پرتقال یـا لیمو درون دمایی معادل ۷۰ که تا ۷۵ درجه فارنـهایت ( ۲۱ که تا ۲۴ درجه سانتیگراد) جوانـه مـی‌زنند.
لبه‌ی پنجره‌ای کـه آفتاب بـه خوبی از آن بـه داخل مـی‌تابد مـی‌تواند مکان ایده آلی به منظور نگهداری از هسته‌ها باشد. البته اگر بـه گلخانـه دسترسی دارید؛ گلخانـه نیز مکان بسیـار خوبی است.

۷- بطور منظم هسته‌ها را بررسی کنید و اگر رطوبتشان را از دست داده بودند آن‌ها را دوباره مرطوب کنید. به منظور درست سبزه عید نوروز لازم هست که هسته‌ها همـیشـه مرطوب و گرم بمانند.

۸- هسته‌های پرتقال و یـا لیمو به منظور جوانـه زدن بـه دو هفته زمان نیـاز دارند.

۹- حال هسته‌ها را بـه داخل ظرف مورد نظرتان انتقال دهید و روزی یکبار آن ها را مرطوب کنید که تا از خشک و پلاسیده شدن آن‌ها جلوگیری بعمل آید.

طرز کاشت سبزه با خاک ژله ای

۱- یک بسته خاک ژله ای را درون ظرفی ریخته و یک لیوان آب بـه آن افزوده بعد از ۱۲ ساعت خاک ژله ای خیس خورده و متورم مـی شود.

۲- دانـه ها را بخیسانید سپس آن ها را داخل آبکش ریخته و آن را داخل ظرف اصلی کـه مـی خواهید سبزه رد آن سبز شود بریزید.

۳- اگر مـی خواهید از بذر ظریف استفاده کنید جام یـا ظرف مورد نظر را پر از خاک ژله ای کنید فقط ۲ سانت از لبه ظرف خالی باشد.

۴- سپس مقداری خاک ژله ای برداشته و خوب له کنید و به ضخامت نیم سانتی متر روی سطح جام بریزید و با دست مرتب کنید.

۵- سپس بذر را بدون خیس فقط یک لایـه روی خاک ژله ای له شده بپاشید. یک نایلون روی آن بکشید و تا وقتی نایلون روی آن هست نیـازی بـه آب نیست.

۶- سبزه را درون محل پرنور بـه دور از آفتاب مستقیم قرار داده و بعد از دو روز کـه جوانـه ها نمایـان شد نایلون را برداشته و هر دو یـا سه روز یکبار آن را سیراب کنید.

۷- بر روی خاک های ژله ای از بذر شبدر و منداب استفاده نکنید.

روش درست سبزه دورنگ به منظور نوروز

مواد لازم: منداب ۳ قاشق _ خرفه ۱ قاشق _ خاکشیر ۲ _ قاشق _ یونالیت _ تور

یونالیت را بـه شکل مورد نظر تهیـه مـی کنیم ،سطح یونالیت را با فویل ضخیم مـی پوشانیم ،روی آنرا با یک لایـه پنبه یـا اسفنج نازک مـی پوشانیم. سپس پارچه ی تور را روی آن مـی اندازیم و یونالیت با سنجاق یـا سوزن ان تور را محکم مـی کنیم. مواد را خیس مـی کنیم و بعد از ۴ ساعت خرفه و خاکشیر را مخلوط مـی کنیم و روی قالب مـی ریزیم ،منداب را هم بـه صورتی کـه با خرفه و خاکشیر مخلوط نشود روی قالب مـی ریزیم گیـاه منداب بـه رنگ قرمز و خرفه و خاکشیر سبزرنگ مـی شود . با آب پاش کاملا آنرا آب مـی دهیم بعد آنرا با نایلبه صورت کله قندی (مثل خنچه های عقد) مـی پوشانیم و قسمت بالای نایلرا چند ایجاد مـی کنیم که تا کمـی هوا بخورد . بعد از ۴۸ ساعت نایلرا برمـی داریم و از آن بـه بعد دوبار درون روز (صبح و عصر ) آنرا آب مـی دهیم.

روش درست سبزه عروسکی

وسایل‌ لازم به منظور سبزه عید عروسکی : عروسك/‌ جوراب‌ زنانـهِ رنگ‌ بدن/‌ تخم‌ شاهی‌

طرز تهیـه: تخم‌‌شاهی‌ها را خیس‌ كنید و بگذارید یك‌ شب‌ که تا صبح‌ بماند که تا حالت‌ ژله‌‌ای‌ و چسبنده‌ پیدا كند. روی‌ بدن‌ عروسك‌، از زیر گردن‌ که تا مچ‌ دست‌ ها و نیز روی‌ پاها را جوراب‌ بكشید. سپس‌ تخم‌‌شاهی‌ها را با دست‌ بآرامـی‌ روی‌ جوراب‌ بمالید. این‌ كار را بدقت‌ و به‌ گونـه‌ای‌ انجام‌ دهید كه‌ جوراب‌ اصلاً معلوم‌ نباشد.
هر روز با آبفشان‌ به‌ آن‌ آب‌ بپاشید که تا همواره‌ مرطوب‌ بماند.

روش درست سبزه با اسفناج

مواد لازم : جوراب نازک زنانـه _ اسفنج قالبی _  چسب حرارتی _ چوب به منظور تنـه ب قطر یک سانت ونیم _ گلدان سفالی _ تخم شاهی _ گچ

طرز ساخت :

ابتدا اسفنج را بـه شکل دلخواه برش زده،(کروی یـا تخم مرغی)

اگر اسفنج قالبی شما از اندازه کره شما کوچکتر بود با چسباندن تکه های دیگر اسفنج مکعب را بزرگتر کرده و برش بزنید.

توجه داشته باشید به منظور متصل اسفنج ها چسب حرارتی را درون مرکز اتصال بزنید.

پس از آماده شدن اسفنج، چوب یـا همان تنـه را درون آن فرو کرده و با چسب محکم کنید.

و با جوراب نازک تمام سطح کره را پوشانده و در انتها با سوزن ته گرد یـا چسب حرارتی بچسبانید.

چند ساعتی کره را درون آب قرار داده که تا مرطوب شود، اکنون تمام تخم شاهی ها را کـه از قبل خیسانده اید و حالت چسبنده دارد را روی سطح جوراب بمالید.

تنـه درخت را درون گلدان قرار داده و با مخلوط آب و گچ پر کنید و هر روز با آبفشان بـه سبزه تان آب دهید.
[روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید]

نویسنده و منبع | تاریخ انتشار: Tue, 17 Jul 2018 01:53:00 +0000روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید

سبزه فانتزی / سبزه عید با خاکشیر / آموزش کاشت انواع سبزه 96

سبزه فانتزی / سبزه عید با خاکشیر / آموزش کاشت انواع سبزه 96

پهن “سفره‌ هفت ‌سین‌” یکی از آداب‌ و رسوم زیبا و کهن ما ایرانیـان‌ هست و انجام این کار انقدر درون باروهای م ریشـه دوانده کـه اکثر افراد تصور مـی‌کنند اگر یک سفره هفت سین هرچند ساده نداشته باشند، روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید سال نو نخواهد شد!

به‌ دور از باورهای‌ خرافی، حتما گفت‌ نیـاكان‌ ما با باز كردن‌ كتاب‌ آسمانی‌ و نـهادن‌ عیدی‌ درون لابه‌لای‌ صفحات‌ آن، انداختن‌ سبزه‌ عید و گذاشتن‌ نان‌ درون سفره‌ هفت‌سین؛ وسعت، روشنایی‌ و خیر و بركت‌ را از ایزد متعال‌ برای‌ خود و خانواده‌شان‌ آرزو مـی‌كردند و زندگی‌ سبز و شاداب و خیر و برکت از او مـی‌طلبیدند.

انداختن سبزه هفت سین یکی از رسومات ویژه نوروز هست و به منظور تهیـه آن حتما از چند روز قبل از تحویل سال دست بـه کار شد. روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید به منظور کاشت سبزه نوروز مـی‌توان از انواع بذرها و دانـه‌های خوراکی استفاده کرد اما مدت زمان خیساندن این بذر و دانـه‌ها و همچنین مدت زمان لازم به منظور جوانـه‌زدن آن‌ها متفاوت است. روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید درون ادامـه شما را با “کاشت انواع سبزه عید” آشنا خواهیم کرد و درباره هر یک بـه طور خلاصه توضیحاتی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بذرهای مناسب به منظور کاشت انواع سبزه عید:

برای کاشت انواع سبزه عید از بذر انواع سبزیجات مـی‌‏توانید استفاده کنید. مقداری عدس، ماش یـا گندم کـه در هر خانـه‌ای پیدا مـی‏‌شود.

در مورد سبز سبزه عید، ارزان بودن بذرهای تهیـه شده اهمـیت دارد بخصوص موقعی کـه بخواهیم درون چند بشقاب یـا درون چند سینی انواع سبزه سبز کنیم. بذر گندم و جو ارزانتر از سایر بذرها هستند. یـادتان باشد کـه این گونـه بذرها حتما سالم و تازه باشند. اگر آنـها را چند سال درون خانـه نگهداری کرده‏ اید دیگر قوه رشد خود را از دست داده و سبز نمـی‏‌شوند.

روش سبز سبزه:

 • برای یک بشقاب از انواع سبزه، حدود پنجاه که تا صد گرم بذر دل‌خواه کافی است.
 • بذرها را حتما در آب خیس کنید.
 • بعد از یک شبانـه‏ روز کـه کاملا خیس خوردند، آنـها رایک پارچه مرطوب پیچیده و در بشقاب قرار دهید.
 • نباید بشقابی کـه این پارچه درون آن قرار دارد از آب پر شود فقط حتما مرتب پارچه را خیس کنید که تا رطوبت کافی بـه بذرها برسد.
 • در این مدت هر روز مقداری آب روی پارچه بریزید و بذرها را بـه وسیله پارچه از نور محافظت کنید.
 • اگر پاشیدنِ آب را فراموش کنید بذرها دچار مشکل شده و سبز نمـی‏‌شوند.
 • با وجود رطوبت کافی و تاریکی مطلق، بذرها بـه تدریج جوانـه مـی‏‌زنند.
 • وقتی بذرها جوانـه زدند آنـها را درون یک بشقاب گود ریخته و با دست پهن ‏کنید بـه طوری کـه روی هم انباشـه نشوند؛ اما باز هم به منظور مدت یک شبانـه‏ روز پارچه‏‌ای روی بشقاب بکشید، مقدار کمـی آب درون بشقاب بریزید و پارچه را خیس نگه ‏دارید.
 • روز بعد پارچه را برداشته و بشقاب را درون محل پر نور و آفتابی قرار دهید.
 • به تدریج سبزه‌ها سبز شده و رشد مـی‏‌کنند. درون این مدت مرتب بـه آن‌ها آب ‏دهید.
 • هر بار درون موقع آبیـاری آب اضافه را کـه در زیر بشقاب جمع شده خالی کنید و آب تازه بـه آن بدهید.
 • سعی کنید درون کف بشقاب آب زیـاد جمع نشود زیرا موجب پوسیدگی سبزه‏‌ها مـی‏‌شود.
 • در مقابل نور آفتاب سبزه‏‌ها بـه سرعت رشد مـی‏کنند.
 • اگر بخواهید که تا سیزدهم نوروز یـا سیزده بدر سبزه را نگه دارید؛ بهتر هست اجازه ندهید کـه سبزه‏‌ها با سرعت زیـاد رشد کنند. به منظور اینکه سبزه بـه تدریج رشد کند مـی‌‏توان آن را درون محل خنک قرار داد. سرما از رشد سریع سبزه جلوگیری مـی‏‌کند.

http://nazdooneh.com

آموزش کاشت انواع سبزه عید:

 • کاشت سبزه گندم عید
 • برای سبز كردن سبزه گندم کـه یکی از محبوب‌ترین انواع سبزه است، ابتدا یک مشت گندم را خیس كرده، یكی دوشب؛ چند بار آبش را عوض كنید که تا ترش نشود.
 • بعد از اینكه كمـی جوانـه بسیـار كوچک درون آورد، آن‌ها را داخل دستمال نخی مرطوب نگهداری كنید که تا جوانـه درون آمده و نوک آن كمـی سبز شود.
 • مرتب دستمال را با اسپری نم‌دار خیس كنید.
 • بعد كف ظرف مورد نظر را ماسه تمـیز و شسته ریخته و جوانـه‌ها را بـه ظرف منتقل كنید.
 • روزی 1-2 بار روی سبزه آب اسپری کنید.
 • مواظب باشید كه آنقدر آب ندهید كه اگر ظرف را كج نگه داشتید، آب كنار ظرف جمع شود. این کار از گندیدگی ریشـه سبزه گندم جلوگیری مـی‌کند.
 •   
  • طرز تهیـه سبزه خاکشیر

  تهیـه سبزه خاکشیر بـه راحتی انجام مـی‌گیرد و مـی‌توانید آن را بـه شکل‌های مختلف تهیـه نمایید.

 • برای کاشت انواع سبزه خاکشیر ابتدا حتما بذر خاکشیر را بـه مدت یک شب خیس نمایید.
 • کوزه سفالی مناسبی تهیـه نموده و روی آن را با پارچه تنظیف یـا جوراب زنانـه نازک بپوشانید.
 • جوراب را خیس نموده و بذرهای خاکشیر را کـه خوب لعاب داده‌اند، با دست خیس روی کوزه سفالی بکشید.
 • توجه کنید کـه تمام سطح کوزه بـه صورت یکدست با خاکشیر پوشانده شود.
 • سپس کوزه را پر از آب نمایید.
 • توجه داشته باشید کـه تا زمان سبز خاکشیرها حتما مرتب آن را با اسپری آب دهید.
  • سبزه عید با هسته پرتقال، لیمو یـا نارنج
 • برای کاشت سبزه هسته پرتقال، لیمو یـا نارنج، ابتدا هسته‌های مـیوه را بـه مدت 48 ساعت درون آب خیس دهید. بـه این ترتیب کـه باید بعد از ۲۴ ساعت، پوست روی هسته را با دقت ید کـه به مغز دانـه آسیبی نرسد.
 • سپس تخم مرکبات پوست کنده را داخل آب قرار دهید که تا خشک نشوند.
 • بعد از 24 ساعت دوم، هسته‌های خیسانده را درون گلدان یـا ظرفی کـه خاک سبک باغچه درون آن ریخته‌اید بکارید.
 • گلدانی کـه دانـه‌ها را درون آن مـی‌کارید حتما در انتهایش ی به منظور خارج شدن آب داشته باشد که تا آبیـاری باعث پوسیدگی و فساد آن نگردد.
 • دقت کنید کـه فاصله دانـه‌ها نـه خیلی کم و نـه خیلی زیـاد باشد.
 • روی دانـه‌ها، یک لایـه نازک خاک ریخته و با سنگ‌های ریز بپوشانید.
 • با اسپری یـا آبپاش کوچک خاک را مرتب خیس کنید.
 • دو روز اول روی دانـه‌ها را با پلاستیک بپوشانید و چند بار آب بدهید.
 • سعی کنید گلدان را درون محلی آفتابگیر قرار دهید.
 • دانـه‌ها طی ۱۴ که تا ۳۰ روز شروع بـه جوانـه‌زدن خواهند کرد.
 • جوانـه‌ها کم کم بزرگ خواهند شد و به نـهال تبدیل مـی‌شوند و بعد از ۲ سال مـی‌توانید آنـها را بـه باغچه منتقل کنید.
 • شما مـی‌توانید از طریق دو لینک آموزشی کـه در پایین آمده، درباره نکات مـهم کاشت سبزه هسته نارنج یـا سبزه هسته پرتقال مطالب مفیدی بیـاموزید.

  درست سبزه عید با هسته پرتقال و لیمو

    
  • سبز سبزه تخم کتان (بذر کتان)
 • برای سبز‌ سبزه تخم کتان حتما به اندازه ظرف مورد نظر، حدود یک که تا دو قاشق غذا خوری بذر کتان را بـه مدت 24 ساعت خیس کنید که تا مثل بذر شاهی حالت ژله‌ای پیدا کند.
 • حالا ظرف مورد نظر را که تا نیمـه پر از خاک سبک کنید و تخم کتان‌ها را روی خاک پخش کنید بـه طوری کـه کاملا سطح ظرف را بپوشانند.
 • روی ظرف را با اسپری آب بپاشید و یک کیسه پلاستیک روی ظرف بکشید و به مدت 2 روز آن را درون جایی تاریک و گرم قرار دهید.
 • پس از این مدت، ظرف را بـه محلی خنک و کاملا پر نور مثل پشت پنجره انتقال دهید.
 • حدود یک هفته بعد، ارتفاع سبزه شما تقریبا 5،6 سانت خواهد شد.
 • فراموش نکنید کـه باید هر روز یکی دوبار سرپوش پلاستیکی را حدود نیم ساعت بردارید که تا اکسیژن کافی بـه سبزه برسد درون غیر این صورت، کپک خواهد زد.
 • بعد از نیم ساعت دوباره آب روی سبزه اسپری کنید و پلاستیک را روی آن بکشید.
 • آموزش سبز سبزه تخم کتان (بذر کتان)

  • آموزش کاشت سبزه ماش به منظور عید نوروز
 • برای کاشت سبزه ماش به منظور عید ابتدا حتما مقدار دانـه را بـه نسبت ظرف مورد نظرتان انتخاب کنید (در نظر داشته باشید مقدار دانـه‌ها بعد از خیس خوردن دو برابر مـیشود).
 • از شب دانـه‌های ماش را درون آب خیس کنید و فردای آن روز، آب ظرف را کاملا خالی کرده و ماش‌ها را درون ظرف مورد نظرتان بـه صورت لایـه‌ای نازک (سه مـیلیمتر) پهن کنید.
 • هرچه قطر لایـه کمتر یـا بیشتر باشد سبزه کم پشت‌تر یـا پر پشت‌تر خواهد شد.
 • یک لایـه دستمال  آشپزخانـه روی ماش‌های پهن کنید.
 • سطح دستمال را با اسپری‌ اآ روی ‌آن مرتب خیس نگه دارید. (اگر اسپری درون دسترس ندارید دستتان را کاملا خیس کنید و آب را با دست بپاشید).
 • این کار را که تا زمانی ادامـه دهید کـه دانـه‌‌ها جوانـه زده و جوانـه‌ها بـه اندازه یک سانت بلند شوند و کمـی رنگ سبز پیدا کنند. سپس دستمال را برداشته و از آن بـه بعد آب را روی جوانـه‌ها اسپری کنید. سه چهار بار درون روز کافی هست به حدی کـه دانـه‌ها نـه خشک باشد و نـه آب زیـادی درون ظرف جمع شود.
 • این روند را ادامـه دهید که تا سبزه ماش بـه ارتفاع مورد نظرتان برسد. مـیزان رشد سبزه‌ها بـه گرمـی و سردی محل نگهداری آن‌ها بستگی دارد. اگر رشد آن زیـاد است، آن را بـه مکانی خنک‌تر و یـا بالع به مکانی گرمتر منتقل کنید.
  • آموزش کاشت سبزه ذرت
 • برای کاشت سبزه ذرت کـه از خاص‌ترین و ناشناخته‌ترین انواع سبزه است، حتما حدود بیست روز قبل از عید دست بـه کار شوید.
 • برای چهار رو،ز ذرت را خیس کرده و هر روز آب آن را عوض کنید ولی جای ظرف را عوض نکنید که تا جوانـه بزند.
 • سپس ذرت‌ها را داخل دستمالی نخی ریخته و مرتب با آب اسپری کنید.
 • روی ذرت‌ها را با دستمال بپوشانید که تا مرطوب بماند و ذرت‌ها جوانـه بزنند.
 • وقتی ذرت‌ها سبز شدند، یک سبد را داخل تنگ گذاشته و ذرت‌ها را داخل سبد بریزید.
 • تنگ را پر از آب کرده بـه صورتیکه ذرت‌ها داخل آب باشند.
 • بعداز ده روز دانـه‌ها ریشـه داده و سبز مـی‌شود. مـی‌توانید داخل تنگ ماهی انداخته و برای عید یک سبزه ذرت زیبا با تنگ ماهی داشته باشید.
  • طرز تهیـه سبزه کنجد سیـاه به منظور عید
 • روند کار بـه این صورت هست که حتما دانـه کنجد را به منظور حدود 6 الی 8 ساعت درون آب خیس کنید. بهترین زمان جهت جوانـه زدن کنجد، 8 روز قبل از عید مـی‌باشد. این دانـه که تا سیزدهم فروردین رشد کمـی دارد و مـی‌توان ار آن بـه عنوان سبزه مناسب سفره هفت سین استفاده کرد.
 • پس به منظور کاشت سبزه کنجد، ابتدا یک قطعه پارچه را روی یک بطری خالی یـا همان ظرف دلخواه پیچانده و سپس مقداری از دانـه‌های کنجد را درون آب خیس کنید و بر روی پارچه قرار دهید.
 • بعد از چند روز، دانـه‌های کنجد بر روی پارچه دور بطری جوانـه مـی‌زند و به صورت ستون کوچکی از سبزه بـه شکلی زیبا و تماشایی چشمان هر بینده‌ای را بـه خود خیره مـی‌کند.
 • به همـین راحتی و به همـین سرعت، شما یک سبزه بسیـار زیبا خواهید داشت کـه شبیـه بـه هیچ سبزه دیگری نیست و داخل سفره هفت سین شبیـه بـه یک درخت سبز کوچک بـه چشم مـی‌آید.
 • امـیدواریم از این آموزش استفاده کنید و یک سبزه متفاوت و زیبا به منظور سفره هفت سین 96 خود تهیـه کنید.
  • جدیدترین سبزه هفت سین، سبزه با خاک ژله ای
 • برای کاشت سبزه با خاک ژله ای، ابتدا یک بسته خاک ژله ای را داخل یک ظرف شیـهشـه‌ای یـا بلوری ریخته و یک لیوان آب بـه آن اضافه کنید.
 • بعد از حدود ۱۲ ساعت، خاک ژله ای خیس خورده و متورم مـی‌شود.
 • وقتی دانـه‌های رنگی خام ژله ای بـه اندازه کافی بزرگ شدند، آن ها را داخل آبکش ریخته و آن را داخل ظرف اصلی کـه مـی‌خواهید سبزه درون آن سبز شود بریزید.
 • جام یـا ظرف مودر نظر را پر از خاک ژله ای کنید بـه طوری کـه فقط ۲ سانت از لبه ظرف خالی باشد.
 • سپس مقداری خاک ژله ای برداشته و خوب له کنید و به ضخامت نیم سانتی متر روی سطح جام بریزید و با دست مرتب کنید.
 • حالا بذر مورد علاقه (گندم، عدس، ماش، …) را بدون خیس‌، فقط یک لایـه روی خاک ژله ای له شده بپاشید.
 • یک نایلون روی آن بکشید. (تا وقتی نایلون روی آن هست نیـازی بـه آب نیست.)
 • سبزه را درون یک محل پرنور بـه دور از آفتاب مستقیم قرار داده و بعد از دو روز کـه جوانـه‌ها نمایـان شدند، نایلون را بردارید و هر دو یـا ۳روز یکبار آن را سیراب کنید.
 • سبزه بعد از ۱۵ روز آماده خواهد بود.
 •  

  آموزش کاشت انواع سبزه ‏های کوزه‏ ای:

 • کوزه سبزه نیز ایده جالبی است. با استفاده از یک کوزه سفالی و مقداری بذر تره ‏تیزک (شاهی) مـی‌‏توانید یک سبزه کوزه‏ ای درست کنید.
 • برای این کار، ابتدا کوزه را از آب پر کنید و برای مدت یک شبانـه‏ روز آن را همان‏طور پر از آب نگه دارید که تا جدار کوزه کاملا خیس شود.
 • سپس یک جوراب نایلونی روی کوزه ب‏کشید.
 • بذر شاهی را کـه قبلا به منظور مدت بیست و چهار ساعت درون آب خیس کرده‏‌اید بـه آرامـی با دست روی نایلون ب‏کشید، طوری کـه بذرها کـه حالا دیگر بعد از خیس شدن کاملا ژله‏ ای شده‏‌اند بـه طور یکنواخت همـه جا پخش شوند.
 • بذر شاهی بـه آسانی بـه سطح جوراب نایلونی مـی‌‏چسبد.
 • کوزه را همواره پر از آب نگه دارید  چون هر روز مقداری از آب کوزه تبخیر مـی‌‏شود حتما به طور مرتب درون آن آب بریزید.
 • آب از داخل کوزه بـه جداره آن راه یـافته و به بیرون تراوش نموده جوراب را مرطوب مـی‏کند، بـه این ترتیب بذر شاهی جوانـه زده و ریشـه‏‌ها بـه سطح بیرونی کوزه مـی‏‌چسبند.
 • کوزه را درون محل پر نوری قرار دهید و گاه‌گداری، آن را بچرخانید که تا نور بـه همـه جای آن برسد.
 • بعد از چند روز کوزه سبز شده و از تماشای آن لذت خواهید برد.
 • نکات اصلی به منظور کاشت انواع سبزه عید:

  • ظرفهای فلزی به منظور سبز سبزه مناسب نیست.
  • تناسب اندازه ظرف و مقدار بذر درون طول عمر سبزه و پرپشتی و زیبایی آن بسیـار موثر است.
  • بهتر هست برای آب بـه سبزه از سیفون های آب استفاه کنید. ( آب پاش هایی کـه آب را اسپری مـی کنند )
  • بذر را 24 ساعت قبل درون آب خیس کنید و در این مدت 2 که تا 3 بار آب ظرف را عوض کنید. ( نوع بذر مـهم نیست ) آب حتما تا حدی درون ظرف باشد کـه تمام بذر درون آب غوطه ور باشد.
  • بهتر هست از ظروف سفالی به منظور سبزه استفاده کنید. اگر درون دسترس نبود ظروف چینی هم مناسب است.
  • آبیـاری بیش از حد و استفاده از ظروف پلاستیکی باعث بد بو شدن سبزه مـیشود.
  : روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید
  [روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید]

  نویسنده و منبع | تاریخ انتشار: Thu, 19 Jul 2018 13:25:00 +0000  روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید

  آموزش درست انواع سبزه های نوروز بـه همراه فیلم

  طرز تهیـه انواع سبزه عید 97

  به این مطلب امتیـاز دهید

  آموزش درست انواع سبزه های نوروز + فیلم

   در این بخش آموزش تمام مدلهای سبزه را به منظور شما قرار داده ایم همـینطور طرز تهیـه انواع سبزه عید امـیدواریم کـه مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد به منظور دیدن هر یک از مدلها و یـا آموزشـها لطفا بر روی نام  و یـا عآن کلیک کنید

  فیلم آموزش سبز سبزه عید را مشاهده مـیکنید .


  سبزه عدس عید

  سبزه عید با خاکشیر روی کلاه :

  آموزش کاشت سبزه عید

  در این روش نیز ابتدا خاکشیر را درون آب خیسانده که تا لعاب دهد. روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید درون این فاصله چند ساعته بهتر هست سطح کار را آماده نمایید. روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید درون اینجا از کلاه استفاده شده هست اما شما بـه دلخواه مـی توانید از سایر وسایل بـه عنوان ماکت به منظور سبزه عید با خاکشیر استفاده کنید و سبزه متفاوت و زیبایی داشته باشید. ابتدا روی سطح مورد نظر را با لایـه نازکی از پنبه بپوشانید، روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید سپس پارچه تنظیف را روی پنبه ها قرار دهید و بعد از خیس نمودن آن بذرهای آماده شده را بـه صورت یکدست روی پارچه بکشید و برای نتیجه گیری بهتر، نایلونی را کـه چند حفره روی آن ایجاد نموده اید، روی کار بکشید

  کاشت سبزه عید

   فقط توجه داشته باشید کـه نایلون با خاکشیر ها برخورد نکند. این سبزه را نیز با اسپری و آبپاش آبیـاری نمایید. بعد از گذشت دو یـا سه روز کـه بذرهای
  خاکشیر سبز نمود نایلون را برداشته و هر روز سبزه خود را آبیـاری نمایید.

  درست سبزه عروسکی :

  ایده به منظور سبزه عید

  مراحل درست سبزه ی عروسکی 

  ✴ عروسک مناسبی رو به منظور اینکار انتخاب کنید. ترجیحا عروسکی باشـه کـه دامن بلندی داشته باشـه.

  ✴ اگه مـیخواید لباس عروسکتون خراب نشـه مـیتونید قسمت پایین تنـه رو با پلاستیک بپوشونید و از قسمت کمر با نخ و سوزن بدوزید!

  ✴ حالا یک تیکه پارچه‌ کنفی تهیـه کنید و اون‌ رو به‌ شکل‌ دامن‌ برش‌ بزنید و با نخ و سوزن از قسمت‌ کمر، اون رو بـه عروسک‌ متصل‌ کنید.
  این‌ مرحله‌ پایـه‌ کاره‌ و باید با دقت‌ و حوصله‌ انجام‌ بشـه …

  ✴اگر تمایل دارید کـه دامن‌ عروسک محکم‌ باشـه و موقع‌ ایستادن‌ عروسک‌ دچار مشکل‌ نشـه، مـی تونید زیر پارچه‌، از سیم استفاده کنید.

  ✴ تخم‌ شاهی‌ را خیس‌ کنید و بذارید یکی ‌دو ساعت‌ بمونـه که تا حالت‌ ژله ‌ای‌ و چسبنده‌ پیدا کنـه

  ✴ سپس‌ اون‌ را از بالا به‌ پایین‌ و به‌ آرامـی‌ روی‌ دامن‌ عروسک‌ بمالید.
  دقت کنید همـه جا پوشش داده بشـه ..

  ✴ حالا عروسک‌ را درون محل‌ گرم‌ (مثلا کنار بخاری) قرار بدید و هر روز دو نوبت‌ با آبفشان‌ به‌ اون آب‌ بپاشید که تا همـیشـه مرطوب‌ بمونـه، زمانی ‌که‌ شاهی‌ها جوانـه‌ زد بهتره اون رو به‌ محل‌ خنک ‌تر منتقل‌ کنید.

  آموزش سبزه عید مدل جعبه کادو

  طرز تهیـه انواع سبزه عید


  حالا وقت سبزه انداختن است


  کاشت سبزه عروسکی

  طرز تهیـه انواع سبزه عید

  آموزش سبزه گندم درون گلدان

  چطور سبزه هفت سین را آماده کنیم؟

  طرز تهیـه انواع سبزه عید

  سبزه آرایی سری ششم


  اموزش کاشت سبزه عید


  آموزش تصویری کاشت سبزه آدمکی

  برای دیدن مدلهای بیشتر درون وب سایت ایران بانو کلیک کنید
  کاشت سبزه عروسکی

  برای دیدن مدلهای بیشتر درون وب سایت ایران بانو کلیک کنید
  مدلهای سبزه شب عید

  برای دیدن مدلهای بیشتر درون وب سایت ایران بانو کلیک کنید
  سبزه سفره هفت سین

  برای دیدن مدلهای بیشتر درون وب سایت ایران بانو کلیک کنید

  تزیین سبزه

  کاشت سبزه دو رنگ عید

  مدل سبزه نوروز  – سری دوم

  برای دیدن مدلهای بیشتر درون وب سایت ایران بانو کلیک کنید

  انواع سبزه نوروز

  برای دیدن مدلهای بیشتر درون وب سایت ایران بانو کلیک کنید
  کاشت سبزه هفت سین

  فیلم آموزش درست سبزه فانتزی و زیبا

  کاشت سبزه فانتزی _ سبزه تخم مرغی را ببینید

   

  آموزش درست سبزه آبشاری  یـامعلق را بخوانید همراه با عکس

  آموزش “ساخت سفره هفت سین” جدید با فنجان معلق + فیلم

  گرد آوری مطالب : روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید iranbanou.com
  [روش کاشت ذرت به عنوان سبزه عید]

  نویسنده و منبع | تاریخ انتشار: Thu, 19 Jul 2018 18:40:00 +0000  تمامی مطالب این سایت به صورت اتوماتیک توسط موتورهای جستجو و یا جستجو مستقیم بازدیدکنندگان جمع آوری شده است
  هیچ مطلبی توسط این سایت مورد تایید نیست.
  در صورت وجود مطلب غیرمجاز، جهت حذف به ایمیل زیر پیام ارسال نمایید
  i.video.ir@gmail.com