طرح درس روزانـه بسمـه تعالی
مشخصات کلی : نام درس : طرح فرشته برای طرح تشویقی هدیـه های آسمان موضوع درس : سرورآزادگان شماره طرح درس : ششم مدت زمان جلسه : 45دقیقه
پایـه تحصیلی : ششم ابتدایی نام آموزگار : لیلا مشـهدی تقی تعداد دانش آموز ان :13نفر کلاس : نسترن 6
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
هدف کلی : آشنایی با نقش امام حسین و یـارانش (سرور آزادگان)
*****************************************************************************
هدفهای جزئی : دانش آموزان بدانند.
1- امام حسین ویـارانش درون عصر عاشورا بـه شـهادت رسیدند.
2- ایجاد علاقه بـه امام حسین و یـارانش از جمله حضرت قاسم (ع) کنند.
3- با نقش امام حسین و یـارانش درون دفاع از دین با محوریت حضرت قاسم را بدانند.
4- الگو پذیری از امام حسین و یـارانش درون زندگی خودشان بدانند.
5- ویژگی های اخلاقی ومذهبی حضرت قاسم و امام حسین (ع ) را برشمارند.
6- بامفهوم جانشین پیـامبر و بعد از آن حضرت علی (ع) و فرزندانش بـه ترتیب را بدانند.
7- علاقه مندی و اشتیـاق نسبت بـه شرکت درون مراسم دهه محرم بدهند.
8- مشارکت درون برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع ) و یـارانش را بیـان کنند.
*****************************************************************************
هدف های رفتاری: دانش آموزان درپایـان درس بیـان مـی کنند.
1- ویژگی های امام حسین (ع) و حضرت قاسم ویـارانش را بیـان مـی کنند.
2- علاقه مندی خود نسبت بـه شرکت درون مراسم عزاداری امام حسین (ع) ویـارانش را یبان مـی کنند.
3- نتیجه درس را توضیح درون گروه خود مـی دهند و پای تابلو مـی نویسند.
**********************************************************************************
وسایل مورد و رسانـه ی آموزشی : کتاب درسی ، تصاویر مربوط ایـام عاشورا ، طرح فرشته برای طرح تشویقی تخته هوشمند کلاس و کتاب ا لکترونی از رایـانـه ،
،سی دی نوحه ایـام عزاداری پرچم سیـاه ، لباس سیـاه
**********************************************************************************
مراحل قبل از تدریس : سلام و احوال پرسی ، حضور و غیـاب ، بررسی وضع روحی وجسمـی دانش آموزان ، بررسی تکلیف قبل 3دقیقه
************************************************************************************
ارزشیـابی تشخیصی: از درس قبل سوالاتی مـی شود که تا پی شود کـه خوب درس قبل را یـاد گرفته اند . طرح فرشته برای طرح تشویقی و و تحقیق کنید درس قبل را بررسی کرده . طرح فرشته برای طرح تشویقی 5دقیقه
روش تدریس : روش بدیعه پردازی و همراه پرسش وپاسخ ( تلفیقی از زنگ انشا و زنگ هدیـه ها)
سنجش آغازین : از درس تاریخ کلاس پنجم کـه مربوط قیـام امام حسین (ع) هست سوالاتی مـیشود که تا دانش آموزان بـه درس هدایت شوند .
نکته مـهم : این درس درایـام محرم تدریس مـی شود یعنی از روش پیمانـه ای تدریس مـی شود .
**************************************************************************************
ایجادانگیزه : شعر باز این چه شور هست .............. خوانده مـیشود . – پرچم مشکی کـه از قبل گفته شده بـه کلاس بیـاورند ودست خود بگیرند. ولباس مشکی تن کرده باشند . و نوحه خوانی درکلاس مـی شود. و
ارائه تدریس : به منظور تدریس این درس از روش بدیعه پردازی درون کلاس درس را شروع مـی کنم. کـه به این روش مـی باشد.
مرحله اول)توصیف مسئله یـا وضعیت جدید:
در شروع کلاس درس از دانش آموزان خواسته شد که تا موضوعی را انتخاب کرده که تا پس از بحث و گفتگو درون مورد آن
انشا بنویسند.دانش آموزان بعد از مذاکره و م با یکدیگر بـه مناسبت ایـام سوگواری حضرت ابا عبدا... موضوع
قیـام امام حسین(ع) را از مـیان موضوعات مختلفی کـه به ذهنشان مـی رسید انتخاب د.پس از اینکه موضوع مورد
تایید قرار گرفت از آنـها خواسته شد کـه ان را بـه صورت مشخص معرفی نمایند و ویژگی های شخصیت امام حسین(ع)
را بیـان کنند. دانش آموزان صفاتی چون شجاع، مـهربان، دیندار، مخالف ظلم و ستم و... را به منظور ایشان درون نظر گرفتند.
از دانش آموزان سوال شد کـه آیـا این صفاتی را کـه بیـان کردید مطلب تازه ای درون آن وجود دارد یـا اینکه اینـها صفاتی است
که همـیشـه به منظور امام حسین(ع) بیـان گردیده است؟دانش آموزان پاسخ دادند کـه این صفات همـیشـه به منظور امام حسین(ع) مطرح
بوده است. لذا از آنـها خواسته شد کـه با نگاهی تازه بـه شخصیت امام حسین(ع) بنگرند و فکر کنند.
مرحله دوم)قیـاس مستقیم:
حال مـی خواهیم از منظر جدیدی بـه موضوع نگاه کنیم مثلا بگوییم امام حسین(ع) مانند یک فرشته است. با بیـان این ویژگی
دانش آموزان وارد قیـاس مستقیم مـی شوند.در این مرحله دانش اموزان هر کدام ویژگی ای را به منظور فرشته بیـان مـی کنند:
فرشته ی وحی،فرشته ی نجات،فرشته ی امـید،فرشته ی مـهربان. بعد از ذکر قیـاس های مختلف از دانش آموزان خواسته شد
فرشته ای کـه نزدیک ترین شباهت را بـه امام حسین(ع)دارد را انتخاب کنند.دانش آموزان بعد از بحث و تبادل نظر
(فرشته ی نجات) را انتخاب مـی کنند.
مرحله سوم)قیـاس شخصی:
در این مرحله از دانش آموزان خواسته شد که تا خود را یک فرشته ی نجات تصور کنند و احساسات خود را بیـان کنند.
دانش آموز:من یک فرشته ی نجات هستم کـه از آسمان آمده ام که تا مردم روی زمـین را نجات دهم.
دانش آموز:من دوست دارم کـه روی زمـین بـه هیچی ظلم و ستم نشود.
دانش آموز: من یک فرشته ی نجات مـهربان هستم و انسان ها را از دست ستمگران نجات مـی دهم.
از دانش آموزان خواسته مـی شود که تا پاسخ های خود را مرور کرده و از مـیان آنـها دو کلمـه ی متضاد را انتخاب کنند.
مرحله چهارم)تعارض فشرده:
دانش آموزان با استفاده از توصیف های مرحله ی دوم و سوم چند قیـاس(تعارض)فشرده را پیشنـهاد مـی کنند:
انسان فرشته، نجات دهنده ی انسان های خوب و دشمن ستمگران، دوست نیکی و دشمن ظلم.
((دوست نیکی و دشمن ظلم)) بـه عنوان تعارض مناسب توسط دانش آموزان انتخاب مـی شود.
مرحله پنجم)قیـاس مستقیم مجدد:
دانش آموزان بـه ارائه و انتخاب قیـاس مستقیم دیگری مبنی بر تعارض فشرده مـی پردازند. درون این مرحله هیچ اسمـی از موضوع اصلی
(امام حسین(ع)به مـیان نمـی آید دانش آموزان: مـهربان و جدی، فرشته ی زمـینی، ...از دانش آموزان خواسته شد کـه مناسب ترین قیـاس
مستقیم با مفهوم دوست نیکی و دشمن ظلم را انتخاب کنند.دانش آموزان: مـهربان و جدی .
مرحله ششم)بررسی مجدد تکلیف:
از دانش آموزان خواسته شد کـه توضیح دهند چگونـه مـی توان از((مـهربان و جدی)) به منظور توصیف امام حسین(ع) استفاده کرد؟
دانش آموزان: امام حسین(ع) با مردم خوب مـهربان بود و انسان های خوب را دوست داشت و مانند یک فرشته ی نجات بود کـه آنـها
را از ظلم و ستم یزید نجات داد و با افراد ستمگر و ظالم جدی بود و با آنـها مبارزه کرد و در این راه بـه شـهادت رسید.از دانش آموزان
خواسته شد کـه در مورد امام حسین(ع) با توجه بـه این قیـاس ها و قیـاس های مشابه انشا بنویسند. دانش آموزان بـه نوشتن انشا درون این
زمـینـه پرداختند و پس از نگارش، انشای خود را یکی یکی درون کلاس ارائه مـی دهند.
ارائه درس هدیـه ها: بعد از زنگ انشاء کـه دانش آموزان با صفات امام حسین آشنا شدند. آنـها هدایت کرده بـه درس سرور آزادگان درون هدیـه ها آسمان
با ذکر صلوات برمحمد وال محمد وسلام بـه امام حسین و یـاران با وفایش درس را شروع مـی کنم.
روش تدریس پرسش وپاسخ
از دانش آموزان مـی پرسیم کـه دیشب کجا بودی ؟ پاسخ داده مـی شود هیئت عزاداری امام حسین (ع) بوده ایم . خوب بچه ها عزیز درس امروز ماهم راجب امام حسین و یـارانش از جمله حضرت قاسم هست .
زهرا جان مـیتوانی خلاصه ای از قیـام حسین (ع) کـه سال پیش درون درس تاریخ داشتیم به منظور دوستان بیـان کنی ؟
پاسخ زهرا ! این هست که امام حسین و یـارانش درون دهم محرم سال 61هجری درون صحرا کربلابه شـهادت رسدند. آفرین م خوبم خوب یـاد مانده .
فاطمـه جان شما بگو امام حسین را چهی بـه شـهادت رساند ؟ پاسخ فاطمـه یزید پسر معاویـه - آفرین خوبم
حالا مـهسا برایمان بگو کـه امام حسین (ع) علت هجرت خود ر چه فرمودند .؟ پاسخ خانم فرمودند من به منظور زنده نگه داشتن دین اسلام و امر بـه معروف و نـهی از منکر هجرت کرده ام.
مرحبا ، آفرین برشما دانش آموزان خوب کـه درس سال گذشته خوب یـاد گرفته اید و با زندگی امام سوم خود آشنا هستید.
خوب عزیزان من کتاب درسی خود را باز کنید که تا امروز هم با فدا کاری یکی از یـاران باوفای امام خود آشنا شوید که تا بتوانیم از آنـها درس آزادگی را یـاد بگیریم .
خوب گوش کنید و خط ببرید برایتان مـی خواهم درس را بخوانم ( معلم حتما درس رابا سوز وگذار خوانده و حتما توسط معلم خوانده شود.)
پیـامبر اسلا م فرمودند: که تا وقتی مسلمانان امر معروف و نـهی از منکر کنند آزاده خواهند بود و اگر درون جامعه امر معروف ونـهی ازمنکر فراموش شود برکت آن جامعه از بین مـی رود دعا مردم مستجاب نمـی شود و آن جامعه گرفتار ستمگران خواهد شد. .
بعد از نوشتن این سخن از پیـامبر درون گروه خو باهم بحث وگفتگو کنند .
جمع بندی و نتیجه گیری درس: وسرگروه نتیجه ی گفتگو خود را پای تابلو بنویسد و بعد بـه جمع بندی درس پرداخته مـی شود توسط هرگروه ونتیجه را درکلاس مـی خواهند. به منظور مثال حضرت قاسم کـه بود وچه کر؟
جانشین پیـامبر چهی بود؟ . معاویـه با چهانی جنگید ؟– یزید چگونـه شخصی بود؟ – امام و یـارانش درون چه روزی بـه شـهادت رسیدند؟ .و...
ارزشیـابی تکوینی :
قسمت گفت وگو کنید کتاب صفحه 28
در گروه باهم بخوانند وبا هم گفت وگوو م کنند و سرگروه یـا یکی از گروه پاسخ خود را شفاهی به منظور دوستان خود بیـان کنند.و جواب صحیح را از گروهها گرفته و دانش آموزان را بـه سوی جواب صحیح هدایت کرده .
قسمت کامل کنید صفحه 29دانش آموزان بصورت گروهی فکر کنندو پاسخ را بـه صورت فردی پرسیده مـی شود . که تا درس تکمـیل شود و به رمز جدول هم برسند و نتیجه کلی درس درهمـین رمز مـی باشد کـه دانش آموزان باهم درون گروه فکر وم مـی کنند و بصورت فردی به منظور کامل درس پاسخ مـی دهند.
تعیین تکلیف :
فعالیت اول: به منظور کامل درس تحقیق کنید صفحه 28را بـه عنوان تکلیف داده مـی شود کـه انجام دهند و به کلاس بیـاورند و برای دوستان بخوانند.
فعالیت دوم: ازمراسم عزاداری کـه شرکت کرده اند عتهیـه کنند تامسابقه عکاسی درون کلاس ترتیب دهیم و برای کارشان هم امتیـاز تشویقی درون نظر گرفته مـی شود . و درپوشـه کار خود قرار دهند.
نکته این درس درون 3جلسه تدریس مـی شود . یعنی یک هفته ونیم کـه همان 5/2 جلسه مـی باشد.
پایـان درس با ذکر صلوات و لعنت بریزید خسته نباشید.
آموزگار کلاس ششم ابتدایی آموزشگاه حضرت زهرا (س) مشـهدی تقی آبان ماه سال 91
[طرح فرشته برای طرح تشویقی]
نویسنده و منبع | تاریخ انتشار: Thu, 27 Sep 2018 06:40:00 +0000