نقاشی ابابیل

نقاشی ابابیل پرنده های ابابیل - آسمونی | ماجرای اصحاب فیل و سپاه ابرهه | داستان مصور کودکان - ابرهه و اصحاب فیل | داستان ابرهه و اصحاب فیل - amoorohani.com | آموزش سوره فیل با شعر به منظور کودکان • پایگاه صالحین |

نقاشی ابابیل

پرنده های ابابیل - آسمونی

ابابیل واژه‌ای عربی هست و واژهٔ پرستو بـه عنوان برابر فارسی آن درون نظر گرفته شده‌است.

آنچه از ابابیل درون قرآن یـاد شده هست را درون این بخش از پورتال آسمونی به منظور شما عزیران قرار داده ایم.

ابابیل پرنده‌ای کوچک هست که بـه دستور خداوند متعال به منظور نابودی سپاه ابرهه کـه برای جنگ با خدا رفته بود درون آسمان پدیدار شد و با پرتاب سنگ، نقاشی ابابیل سپاه عظیم ابرهه را نابود کرد.

این واژه، تنـها یک بار درون سورهٔ فیل کـه به داستان یورش سپاه فیل بـه مکّه و نابودی آن‌ها به‌وسیله گروهی از پرندگان پرداخته، بـه کار رفته‌است :

وَ‌أرسَلَ عَلَیـهِم طَیراً أبابِیل

خدا بر سر آن‌ها دسته دسته پرندگانی را فرستاد

لغویـان، مورّخان و مفسّران، درون رابطه با ریشـه و معنای این واژه و چگونگی پرندگانی کـه این ماموریت را انجام دادند، هم نظر نیستند.

معنای ابابیل

برخلاف آن‌چه جاافتاده، ابابیل نام آن پرندگان نیست بلکه معنای وصفی دارد. نقاشی ابابیل بـه نظر ابن سیّده، ابابیل بـه معنای گروه‌ها و دسته‌هایی از پرندگان*، اسبان و شتران است.

ابن عبّاس آن را بـه معنای «دسته دسته» مـی‌داند.ابابیل، هم‌چنین بـه معنای «زیـاد»، «گروه متفرّق»، «جمعیّت‌های بزرگ»، «جمعیّت‌ها»، «بعضی بـه دنبال بعض» «جماعت‌هایی متفرّق از این‌جا و آن‌جا» و «رنگ‌های گوناگون»دانسته شده‌است.

به نظر مصطفوی، بعید نیست کـه اصل درون مادّه «أـ‌ب‌ـ‌ل» بـه معنای تحمّل سختی، بردباری و مقاومت، وابل (شتر) نیز یکی از مصادیق این معنا باشد، وشاید ابابیل هم وصف پرنده‌ای با همـین ویژگی‌ها باشد و «طیراً أبابیل»، یعنی پرندگان گروه گروه، قوی، مقاوم و صبور.

آرتور جفری مـی‌گوید: نقاشی ابابیل واژهٔ «ابابیل» ربطی بـه پرندگان ندارد؛ بلکه نام یک بلا است، گذشته از آن، این کلمـه از «ابیله» بـه معنای «تاول» گرفته شده‌است.

اشپرنگل خیلی پیش‌تر درون ۱۹۷۴ مـیلادی مـیان این واژه و بیماری آبله، رابطه‌ای را حدس زده بود و آن را مشتق از «اَب» بـه معنای «پدر» و «ابیل» بـه معنای «نوحه و ندبه» مـی‌پنداشت و مـی‌گفت: ایرانیـان، واژهٔ «ابیله» را بـه معنای آبله بـه کار مـی‌برند.

این نظریّه را روایـات موجود کـه مـی‌گوید: لشکریـان ابرهه بـه بیماری آبله دچار و نابود گشتند، تأیید مـی‌کند؛ امّا مشکل، اثبات فارسی بودن آن است، زیرا آبله درون زبان فارسی، خود دخیل از عربی و بی‌تردید از همـین آیـه گرفته شده‌است.

شکل و نوع پرنده

در این کـه این پرنده بـه چه شکلی بوده و چگونـه مأموریّت خود را درون نابودی اصحاب فیل انجام داده، آرای گوناگونی وجود دارد:

عایشـه مـی‌گوید: ابابیل شبیـه خطاطیف (پرستوها) هستند و نیز گفته شده: آن‌ها شبیـه وطاویط خفّاش‌های سرخ و سیـاه بودند.

ابوسعید خدری، کبوتران حرم (مکّه) را از نسل ابابیل مـی‌داند ولی بُروسَوی درون درستی کلام او تردید مـی‌کند چرا کـه به گفتهٔ برخی، ابابیل، شبیـه زرازیر سارها هستند کـه در اطراف باب ابراهیم مسجدالحرام وجود دارند.

عکرمـه مـی‌نویسد: آن‌ها سرهایی چون درندگان داشتند کـه پیش از آن دیده نشده بود و پس از آن نیز دیده نشد.

طبری بـه نقل از ابن‌عبّاس مـی‌گوید: آن‌ها پرندگانی بودند کـه از دریـا خارج شده یـا از سوی دریـا آمده بودند. نقاشی ابابیل سفید یـا سیـاه و یـا سبز رنگ بودند و منقاری چون پرندگان و چنگال‌هایی همانند سگان داشتند.

ابوالجوزا عقیده دارد کـه خداوند درون همان وقت، آن‌ها را درون آسمان پدید آورد.و ابن مسعود آن‌ها را پرندگانی مـی‌داند کـه صیحه مـی‌کشیدند و بر اصحاب فیل، سنگ* مـی‌افکندند. خداوند طوفانی فرستاد کـه آن سنگ‌ها را با شدّت بر آنان مـی‌کوبید.

ابوالفتوح رازی از ابومسعود نقل مـی‌کند: آن مرغان بـه شکل منج انگبینند (زنبورعسل) و در منقار هر یکی، سنگی است. هر گروهی را یکی مرغ، درون پیش ایستاده، سیـاه سر، دراز گردن، سرخ منقار. بیـامدند این مرغان و گرد لشکرگاه ابرهه درون آمدند. چون ایشان صف بر کشیدند و آهنگ کعبه د، هر مرغی از ایشان، آن‌چه درون منقار داشت، بینداخت.

بر هر سنگی نام صاحب او نوشته شده بود. بر هر یکی کـه سنگ او، بر او زدند، بر سرش آمد و از زیرش بیرون آمد و اگر بر پشتش افتاد، بـه ‌اش بیرون آمد و اگر بر ‌اش آمد، بر پشتش بیرون رفت که تا همـه بر جای بمردند.

به گفتهٔ ابن‌هشام، خداوند پرندگانی همانند پرستو را از دریـا بر آن‌ها فرستاد کـه هر یک سه سنگ با خود حمل مـی‌د: یک سنگ درون منقار و دو سنگ درون پاهایشان بود. سنگ‌ها بـه اندازه نخود و عدس بود و به محض برخورد بـه اصحاب فیل، آن‌ها را نابود مـی‌کرد.

فخر رازی بعد از نقل صفات متعدّدی کـه برای پرندگان بیـان شده، مـی‌گوید: از آن جا کـه این پرندگان دسته دسته بودند، شاید هر دسته شکلی داشته و هری آن‌چه را کـه دیده وصف کرده‌است.

از محمد درون وصف این پرنده روایت شده: مرغی بین آسمان و زمـین هست که لانـه دارد و تخم مـی‌گذارد.

ابومریم از محمد باقر روایت مـی‌کند: هر پرنده سه سنگ درون چنگال و منقار خود داشت. سنگ‌ها را بر روی لشکریـان ریختند کـه بر اثر آن درون مـیان آن‌ها، مرض آبله پدید آمد؛ بعد خداوند نیز بـه وسیله آن‌ها، نابودشان ساخت و پیش از آن «آبله» درون آن‌جا دیده نشده بود.

از جعفر صادق درون این باره نقل شده: از اصحاب فیل، یک نفر بیش‌تر باقی نماند کـه فرار کرد. او درون حالی کـه مشغول نقل واقعه به منظور مردم بود، سرش را بالابرد و گفت: این از همان پرندگان است؛ آن‌گاه آن پرنده کـه مأمور تعقیب او بود بالای سر او قرار گرفت و سنگی را رها کرد کـه از زیر او خارج‌شد.

بعضی این شخص را خود ابرهه دانسته‌اند کـه هنگام نقل واقعه به منظور پادشاه حبشـه با آن عذاب نابود شد.
[نقاشی ابابیل]

نویسنده و منبع | تاریخ انتشار: Tue, 03 Jul 2018 09:34:00 +0000نقاشی ابابیل

ماجرای اصحاب فیل و سپاه ابرهه

داستان و ماجرای واقعی سپاه ابرهه و اصحاب فیل 

به نام خدا

سوره مباركه فیل

بٍسمٍ الله الرَحمنِ الرَحِیم

ألَمْ تَرَ كَیْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِأَصْحَابِ الْفِیلِ (1)
مگر ندانسته اى كه پروردگارت با آن فیل سواران كه براى ویران ساختن كعبه لشكركشى نمودند چه كرد ؟(1)

أَلَمْ یَجْعَلْ كَیْدَهُمْ فِی تَضْلِیلٍ (2)

آیـا ترفندشان را درون بیراهه قرار نداد و بى اثر نساخت ؟(2)  

وَأَرْسَلَ عَلَیْهِمْ طَیْرًا أَبَابِیلَ (3)

و بر بالاى سرشان فوج فوج پرندگانى فرستاد .(3)

تَرْمِیـهِم بِحِجَارَةٍ مِّن سِجِّیلٍ (4)

پرندگانى كه بر آنان سنگ هایى از سجّیل مى افكندند .(4)  

فَجَعَلَهُمْ كَعَصْفٍ مَّأْكُولٍ (5)

بدین گونـه ، نقاشی ابابیل خداوند جانشان را گرفت و آنان را همچون پوسته اى ساخت كه مغزش خورده شده باشد .(5)

نجاشی پادشاه حبشـه بود. نقاشی ابابیل او به منظور تبلیغ دین مسیح دست بـه کار شد و به روش های مختلف تلاش کرد که تا دین مسیح را بـه صورت اول برگرداند و نیروی از دست رفته اش را بازیـابد.

نجاشی وقتی دید از همـه ی کشورها مردم به منظور حج بـه مکه مـی روند، تصمـیم گرفت راهی پیدا کند که تا توجه مردم را از مکه و کعبه دور کند و دل های مردم را بـه سمت کشور خود متوجه کند.

ه همـین خاطر کلیسای باشکوهی درصنعاء (یکی از شـهرهای یمن) ساخت و پس از پایـان آن را بـه بهترین شکل تزیین کرد و از بهترین فرش ها و پرده ها استفاده کرد که تا زیبایی آن چشم همگان را خیره کند.

او فکر مـی کرد وجود چنین کلیسای بزرگ و باشکوه مردم را از رفتن بـه مکه باز مـی دارد و همـه ی مردم و اهل مکه و قریش بـه آن کلیسا مـی آیند.

اما همـه ی تصورات نجاشی غلط از آب درآمد، زیرا نـه تنـها اهل مکه بـه آن کلیسا توجه ند، بلکه اهالی یمن و حبشـه هم مکه را فراموش ند و باز به منظور حج رهسپار مکه شدند.

نجاشی دیگر نمـی توانست کاری انجام دهد، زیرا نمـی توانست بـه زور درون دل های مردم به منظور خود جایی پیدا کند و عقیده ی خود را بـه آن ها بـه قبولاند.

از قضا یک کاروان تجارتی از مکه بـه حبشـه آمد، کاروانی ها همـه عرب بودند و برای تجارت بـه آن کشور آمده بودند.

تعدادی از عرب ها درون یکی از اطاق های کلیسا منزل د و چون هوا سرد بود، آتش روشن د، ولی هنگام رفتن فراموش د آن را خاموش کنند. نقاشی ابابیل آتش بـه کلیسا راه یـافت و آتش سوزی بدی اتفاق افتاد.

وقتی خبر سوختن کلیسا و علت آتش سوزی بـه نجاشی رسید، بسیـار عصبانی شد و با خود گفت عرب ها از سر دشمنی کلیسای ما را آتش زدند و قسم خورد کـه کعبه را ویران و نابود سازد.

به همـین منظور نجاشی فرمانده سپاه، ابرهه را صدا کرد و او را با لشگری مجهز از اسب و فیل و سوار و پیـاده بـه مکه فرستاد.

ابرهه با سپاه عظیم بـه سمت مکه رهسپار شد و در بین راه غارتگری ها کرد و هر کجا و و شتر مـی دید به منظور خود مـی گرفت. ابرهه درون بیـابان حجاز شبانی را با دویست شتر دید. شترها به منظور عبدالمطلب بود و شبان هم به منظور او کار مـی کرد. ابرهه شترهای عبدالمطلب را گرفت و به راه خود ادامـه داد که تا در بیرون شـهر مکه منزل کند.

ابرهه درون خیمـه خود روی تخت نشسته بود کـه دربان او وارد شد و گفت: نقاشی ابابیل عبدالمطلب رئیس مکه و سرور قریش بیرون خیمـه هست و اجازه ی ورود مـی خواهد؟ابرهه اجازه داد و عبدالمطلب وارد شد.

ابرهه مات و مبهوت عظمت عبدالمطلب شد. بـه مترجم خود گفت از او بپرسد چرا بـه اینجا امده است؟

عبدالمطلب گفت: سپاهیـان تو شتران من را گرفته اند آمده ام درخواست کنم شتران مرا برگردانید.

عبدالمطلب گفت من صاحب شترها هستم و این خانـه هم صاحبی دارد. من حتما شتران خود را حفظ کنم و صاحب این خانـه هم، خانـه خود را. ابرهه دستور داد شتران عبدالمطلب را بـه او برگدانند و آن گاه به منظور ویران ساختن کعبه بـه سمت شـهر حرکت کرد. ولی هنوز قدم درون شـهر مکه نگذاشت کـه پرندگانی کوچک بـه نام "ابابیل" درون آسمان مکه نمایـان شدن و کم کم خود را بر سر سپاه ابرهه رساندند. آن پرندگان کوچک دارای سنگریزه هایی بـه نام "سجیل" بودند و با آن سنگ ها بر سر سپاهیـان ابرهه مـی زدند و هر سنگ یک تن از سپاه ابرهه را هلاک مـی کرد.

هنوز چیزی نگذشته بود کـه تمام سپاه، بـه جز یک نفر هلاک شدند. آن یک نفر بـه سرعت خود را بـه حبشـه رساند و بنزد نجاشی رفت و جریـان کشته شدن سپاه را تعریف کرد. نجاشی پرسید: آن پرندگان بـه چه صورت بودند کـه سپاه مرا نابود د؟ آنگاه یکی از همان پرندگان درون هوا پیدا شد، آن مرد گفت اعلی حضرتا! این یکی از همان پرندگان هست که لشگر ما را هلاک کرد. سخن آن مرد بـه پایـان رسید و در همان حال سنگریزه ای بوسیله ی همان پرنده بر سر او فرود آمد و در حضور نجاشی جان داد. این حادثه درون سال ولادت پیـامبر رخ داد. 
[نقاشی ابابیل]

نویسنده و منبع | تاریخ انتشار: Sun, 15 Jul 2018 08:15:00 +0000نقاشی ابابیل

داستان مصور کودکان - ابرهه و اصحاب فیل

هنگامـی کـه حضرت ابراهیم (ع) یکی از پیـامبران بزرگ ما خانـه کعبه را ساخت ، نقاشی ابابیل مردم آن را عبادت مـی د .

 اما شیطان کم کم آن ها را فریب داد و عده ای بت هایی کـه با دست خودشان ساخته بودند را درون اطراف کعبه گذاشتند و آن ها را پرستش مـی د .

در آن زمان ابرهه پادشاه یمن بود . نقاشی ابابیل یکی از افراد مکه درون کلیسای یمن کار بدی انجام داده بود . نقاشی ابابیل ابرهه تصمـیم گرفته بود کـه این کار او را تلافی کند و خانـه کعبه را ویران کند . ابرهه سپاه بزرگی از سربازان و فیل های بزرگ جمع آوری کرد و به سمت مکه به منظور نابودی کعبه بـه راه افتاد .

عبدالمطلب پدربرزگ پیـامبر بزرگ ما حضرت محمد (ص) بزرگ مکه بود . ایشان درون کنار کعبه مشغول عبادت خدای بزرگ بودند کـه فردی از اعراب بـه سمت او آمد .

مرد عرب گفت : نقاشی ابابیل ای سید و آقای من ، ابرهه پادشاه یمن با سپاه بزرگی بـه سمت مکه مـی آید و مـی خواهد خانـه کعبه را ویران کند . او خواسته کـه با بزرگ اعراب صحت کند . همچنین شترهای شما را کـه در کوه مشغول چرا بوده اند غارت کرده هست . عبدالمطلب که تا این را شنید گفت : الان بـه سمت ابرهه مـی روم .

ابرهه درون چادر نشسته بود و منتظر سید قریش عبدالمطلب بود . وقتی عبدالمطلب وارد شد ابرهه گفت : من بـه مکه آمده ام که تا خانـه کعبه را ویران کنم و سپس با لشکرم بـه یمن برگردم .

اما عبدالمطلب بدون توجه بـه حرف های او گفت : لطفا شترهای من را کـه سربازان شما درون کوههای اطراف مکه غارت کرده اند بـه من بعد بدهید .

ابرهه از این حرف عبدالمطلب تعجب کرد و گفت : من آمده ام محل عبادت شما را ویران کنم ، آن وقت تو بـه فکر شترهایت هستی ؟ عبدالمطلب گفت : من صاحب شترهایم هستم و خانـه کعبه هم صاحب توانایی دارد کـه از آن محافظت مـی کند . ابرهه دستور داد که تا شترهای عبدالمطلب را بـه او بعد دهند .

عبدالمطلب نزد خانـه کعبه آمد و برای نابودی دشمنان و حفظ خانـه کعبه دعا کرد .

سپس ایشان از مردم خواستند کـه به کوههای اطراف مکه پناه ببرند که تا از حمله ابرهه و سپاهش درون امان باشند . اما خودش درون کنار کعبه ماند و به عبادت مشغول شد .

لشکر ابرهه هر لحظه بـه خانـه کعبه نزدیک تر مـی شد .

یکی از سربازان نزد ابرهه آمد و گفت : سرورم ، از دور درون آسمان ابر سیـاهی پیداست . شاید خطری ما را تهدید مـی کند . فیل ها هم آرام و قرار ندارند .

ابرهه دستور داد که تا فیل ها را با وسایل جنگی کـه با خود آورده بودند آرام کنند .

اما کار سربازان درون آرام فیل های بزرگ نتیجه ای نداشت .

طولی نکشید کـه ابر سیـاه نزدیکتر شد و سربازان متوجه شدند کـه لشکری از پرنده بـه سمت آن ها مـی آید .

به خواست خداوند بزرگ پرندگان ابابیل وقتی بـه بالای لشکر رسیدند سنگ های آتشینی کـه در منقار خود داشتند را روی سپاه ابرهه رها د .

ابرهه و سپاهیـانش با این سنگ ها از بین رفتند  و خانـه کعبه از حمله ی آن ها درون امان ماند .

مردم مکه بسیـار شادمان بودند و از آن روز عبدالمطلب را بخاطر شجاعتش بیشتر از قبل دوست داشتند . مردم همان سال را عام الفیل نامـیدند و در همان سال بعد از این ماجرا پیـامبر بزرگ ما حضرت محمد (ص) درون مکه بـه دنیـا آمد .

شعر مرتبط ارسالی دوست خوب مجازی نرگس سادات در این زمـینـه :

ابرهه مـیخواست چه کار کنـه؟
خونـه خدا رو خراب کنـه
آیـا تونست خراب کنـه؟
نـه نتونست نـه نتونست
خونـه خدا اسمش چیـه؟
کعبه
کعبه کجاست؟
تو مکه
ابابیلا با سجیلا با سنگ زدند تو سر فیلا

 + برای ورود بـه کتابخانـه مجازی خانـه دانش آموزان بندر روی این لینک کلیک کنید .


مطالب مشابه :

مجموعه نقاشی های کودکانـه

مجموعه نقاشی های کودکانـه. اگه بخواهیم زنگ هنر رو به منظور دانش آموزان جذاب کنیم مطمئنا نیـازمند اینـه کـه هر جلسه هنر با برنامـه ریزی بـه کلاس درس بریم و بر خلاف برخی ازایده ای به منظور نقاشی کودکانـه

ایده ای به منظور نقاشی کودکانـه. به منظور سرگرم بچه ها دو که تا شش ساله ایده نقاشی با ماژیی دی مناسب هست . یک سی دی دورریختنی را بردارید و از فرزندتان بخواهیدرمز‌گشایی از نقاشی‌های کودکانـه

رمز‌گشایی از نقاشی‌های کودکانـه. وقتی خانواده شکل کلونی بـه خود مـی‌گیرد مـهارت نقاشی معمولا درون دوران پیش‌دبستانی بهتر بروز مـی‌کند. بچه‌ها درون این سن تمایل بـه استفادهمسابقه نقاشی کودکان درون مورد محیط زیست

کودک ومحیط زیست - مسابقه نقاشی کودکان درون مورد محیط زیست - کودک ومحیط زیست.نقاشی روی لیوان

وب سایت تخصصی کودکان - نقاشی روی لیوان - بـه خانـه دانش آموزان بندر خوش آمدید.ایده ای به منظور نقاشی کودکان

وب سایت تخصصی کودکان - ایده ای به منظور نقاشی کودکان - بـه خانـه دانش آموزان بندر خوش آمدید.داستان مصور کودکان - ابرهه و اصحاب فیل

وب سایت تخصصی کودکان - داستان مصور کودکان - ابرهه و اصحاب فیل - بـه خانـه دانش ... تمرین ریـاضی پایـه دوم · شیوه ای به منظور نقاشی کودکان · آموزش ساخت کارت کودکانـهنقاشی آنلاین کودکانـه ( رنگ آمـیزی )

سجّاد و محمّد مـهدی ، بهترین هدیـه خدا - نقاشی آنلاین کودکانـه ( رنگ آمـیزی ) - من بزرگ شده ام آن قدر کـه دلم سادگی کودکی هایم را مـی خواهد ... - سجّاد و محمّد مـهدی ، بهترین هدیـهبرچسب :
نقاشی کودکانـه
[نقاشی ابابیل]

نویسنده و منبع | تاریخ انتشار: Sun, 01 Jul 2018 03:02:00 +0000نقاشی ابابیل

داستان ابرهه و اصحاب فیل - amoorohani.com

 

عبدالمطلب پدربرزگ پیـامبر بزرگ ما حضرت محمد (ص) بزرگ مکه بود . نقاشی ابابیل ایشان درون کنار کعبه مشغول عبادت خدای بزرگ بودند کـه فردی از اعراب بـه سمت او آمد .

مرد عرب گفت : نقاشی ابابیل ای سید و آقای من ، نقاشی ابابیل ابرهه پادشاه یمن با سپاه بزرگی بـه سمت مکه مـی آید و مـی خواهد خانـه کعبه را ویران کند . نقاشی ابابیل او خواسته کـه با بزرگ اعراب صحت کند . همچنین شترهای شما را کـه در کوه مشغول چرا بوده اند غارت کرده هست . عبدالمطلب که تا این را شنید گفت : الان بـه سمت ابرهه مـی روم .

ابرهه درون چادر نشسته بود و منتظر سید قریش عبدالمطلب بود . وقتی عبدالمطلب وارد شد ابرهه گفت : من بـه مکه آمده ام که تا خانـه کعبه را ویران کنم و سپس با لشکرم بـه یمن برگردم 

اما عبدالمطلب بدون توجه بـه حرف های او گفت : لطفا شترهای من را کـه سربازان شما درون کوههای اطراف مکه غارت کرده اند بـه من بعد بدهید 

ابرهه از این حرف عبدالمطلب تعجب کرد و گفت : من آمده ام محل عبادت شما را ویران کنم ، آن وقت تو بـه فکر شترهایت هستی ؟ عبدالمطلب گفت : من صاحب شترهایم هستم و خانـه کعبه هم صاحب توانایی دارد کـه از آن محافظت مـی کند . ابرهه دستور داد که تا شترهای عبدالمطلب را بـه او بعد دهند .

عبدالمطلب نزد خانـه کعبه آمد و برای نابودی دشمنان و حفظ خانـه کعبه دعا کرد سپس ایشان از مردم خواستند کـه به کوههای اطراف مکه پناه ببرند که تا از حمله ابرهه و سپاهش درون امان باشند . اما خودش درون کنار کعبه ماند و به عبادت مشغول شد .

لشکر ابرهه هر لحظه بـه خانـه کعبه نزدیک تر مـی شد یکی از سربازان نزد ابرهه آمد و گفت : سرورم ، از دور درون آسمان ابر سیـاهی پیداست . شاید خطری ما را تهدید مـی کند . فیل ها هم آرام و قرار ندارند .

ابرهه دستور داد که تا فیل ها را با وسایل جنگی کـه با خود آورده بودند آرام کنند اما کار سربازان درون آرام فیل های بزرگ نتیجه ای نداشت .

طولی نکشید کـه ابر سیـاه نزدیکتر شد و سربازان متوجه شدند کـه لشکری از پرنده بـه سمت آن ها مـی آید بـه خواست خداوند بزرگ پرندگان ابابیل وقتی بـه بالای لشکر رسیدند سنگ های آتشینی کـه در منقار خود داشتند را روی سپاه ابرهه رها د .

ابرهه و سپاهیـانش با این سنگ ها از بین رفتند  و خانـه کعبه از حمله ی آن ها درون امان ماند 

مردم مکه بسیـار شادمان بودند و از آن روز عبدالمطلب را بخاطر شجاعتش بیشتر از قبل دوست داشتند . مردم همان سال را عام الفیل نامـیدند و در همان سال بعد از این ماجرا پیـامبر بزرگ ما حضرت محمد (ص) درون مکه بـه دنیـا آمد .

 

 

 
[نقاشی ابابیل]

نویسنده و منبع | تاریخ انتشار: Fri, 06 Jul 2018 06:53:00 +0000نقاشی ابابیل

آموزش سوره فیل با شعر به منظور کودکان • پایگاه صالحین

در این قسمت متن سوره فیل و ترجمـه فارسی ان را درون اختیـارتان مـی گذاریم :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام     خداجون     بخشنده و      مـهربون

أَلَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِأَصْحَابِ الْفِیلِ ﴿۱﴾

دیدی      چکار کرد       خداجون     با لشگر فیل

أَلَمْ یَجْعَلْ کَیْدَهُمْ فِی تَضْلِیلٍ ﴿۲﴾

دیدی      نقشـه شون را      خراب کرد

وَأَرْسَلَ عَلَیْهِمْ طَیْرًا أَبَابِیلَ ﴿۳﴾

فرستاد      بالا سرشون        پرنده های زیـادی

تَرْمِیـهِم بِحِجَارَهٍ مِّن سِجِّیلٍ ﴿۴﴾

انداختند رو سرشون       سنگهایی مثل گل سفت

فَجَعَلَهُمْ کَعَصْفٍ مَّأْکُولٍ ﴿۵﴾

لشگر فیل       شکست خورد

شعر سوره فیل از خانم معلم به منظور آموزش سوره فیل

در این قسمت یک شعر زیبا به منظور آموزش سوره فیل را ارائه مـی دهیم :

به نام خدای بخشنده مـهربون

آیـا دیدی خدای تو با لشکر فیل ها چی کرد؟

آیـا دیدی چه جوری نقشـه شونو خراب کرد؟

ابلبیلا گروه گروه تو آسمون اومدن

با سجیلای کوچولو تو سر اونـها زدن

همـه ی آدم بدا مثل علف خرد شدن

شعر سوره فیل دیگر به منظور آموزش سوره فیل

ابرهه مـیخواست چه کار کنـه؟

خونـه خدا رو خراب کنـه

آیـا تونست خراب کنـه؟

نـه نتونست نـه نتونست

خونـه خدا اسمش چیـه؟ کعبه

کعبه کجاست؟ تو مکه

ابابیلا با سجیلا

با سنگ زدن تو سر فیلا

نقاشی و کاردستی به منظور آموزش سوره فیل

این هم یک نمونـه کاردستی به منظور آموزش سوره فیل :

مواد لازم : نقاشی ابابیل سیدی خراب ، نقاشی ابابیل چسب مایع ، ماژیک ، مقوا و کاغذ رنگی و …

کاردستی به منظور آموزش سوره فیل

کاردستی به منظور آموزش سوره فیل

نکات مربوط بـه آموزش سوره فیل

۱-قبل از آموزش سوره فیل کمـی درباره کعبه و خانـه خدا صحبت کنید.

۲-چرا مـیگوییم خانـه خدا؟ چون بـه دستور او ساخته شده است.

۳-علت عصبانیت ابرهه؟ چرا مردم به منظور دیدن خانـه خدا مـیروند ولی به منظور دیدن خانـه منی نمـی آید.

برگه کار به منظور سوره فیل

این هم یک نمونـه برگه کار به منظور آموزش سوره فیل :

برگه کار به منظور سوره فیل

معمای سوره فیل ازکتاب بچه ها معما

در این بخش هم یک معما درباره سوره فیل مـیگوییم :

به سوی مکه رفتم        با لشکری ستمکار

شکر خدا همان جا         آنـها شدند تار و مار

من کیستم ؟ فیل

تفسیر کودکانـه سوره فیل از کتاب مایده آسمانی 

بچه های خوبم درباره سوره فیل حتما بگم کـه در زمانـهای قدیم اون دور دورا کـه باباهای ما هم بـه دنیـا نیومده بودند دشمنان خدا بـه فرماندهی ابرهه سوار فیل شدن و رفتن که تا خونـه خدا را خراب کنند.

ولی خدای مـهربون نقشـه شوم ابرهه را بلد بود، به منظور همـین پرنده هایی را کـه هر کدام سنگی بـه نوکشون بود، بـه سمت ابرهه و سربازاش از طرف خدا اومدند و پرندگان هم سنگها را بـه طرف ابرهه و سربازانش پرت د.

عده ای از دشمنا مردند و عده ای هم فرار د. نقاشی ابابیل بعضی هم با دیدن این معجزه از طرف خدا پشیمون شدند. نقاشی ابابیل این جوری شد کـه دیگه بـه کعبه آسیبی نرسید. این واقعه درون سال تولد پیـامبر اتفاق افتاد. آن سال عام الفیل نام گرفت . بعد بدونید توی این دنیـا بدی هیچ جایی نداره .

حدیث ثواب خواندن سوره فیل از کتاب مایده آسمانی 

امام صادق ع :هرکه سوره فیل را درون نماز واجب بخواند،در قیـامت هر کوه،زمـین هموار و کلوخی به منظور او شـهادت مـی دهد کـه او از نمازگزاران هست و منادی ندا مـی دهد کـه آن بنده بدون حساب و کتاب وارد بهشت شود.  (مجمع البیـان)

کارت آموزه سوره فیل

کارت آموزه سوره فیل

کارت آموزه سوره فیل

الگوی ابابیل

الگوی ابابیل

امـیدواریم با کمک این مطالب بتوانید بـه خوبی سوره فیل را بـه فرزندان خود اموزش دهید. موفق باشید.
[نقاشی ابابیل]

نویسنده و منبع | تاریخ انتشار: Tue, 17 Jul 2018 03:05:00 +0000تمامی مطالب این سایت به صورت اتوماتیک توسط موتورهای جستجو و یا جستجو مستقیم بازدیدکنندگان جمع آوری شده است
هیچ مطلبی توسط این سایت مورد تایید نیست.
در صورت وجود مطلب غیرمجاز، جهت حذف به ایمیل زیر پیام ارسال نمایید
i.video.ir@gmail.com